Para wodna znajduje niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle. Dowiedz się, jak dobierać armaturę do warunków pracy

dnia
Kategorie: Blog

H2O w stanie gazowym jest od dawna wykorzystywana na wiele sposobów – w końcu pierwsze silniki parowe powstawały jeszcze w XVIII stuleciu. Aktualnie para wodna nie jest już podstawowym nośnikiem energii oraz ciepła, aczkolwiek wciąż w pewnych procesach okazuje się nie do zastąpienia. Żeby wskazać tylko na sterylizację, nieodzowną dla sektora spożywczego. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest utrzymanie optymalnych właściwości lotnej substancji – pod tym względem węże do pary wodnej od MiDaTech sprawują się znakomicie.

Parametry wytwornicy zależą od branży. Poznaj normy dotyczące pary wodnej, w zależności od jej przeznaczenia

To wygenerowania stosownie silnego strumienia o określonej temperaturze potrzeba wydajnej maszyny. Do tego zadania najlepiej nadają się wytwornice pary wodnej – gaz opuszczający wylot musi charakteryzować się konkretnym zestawem cech. Prawdopodobnie najważniejszą z nich jest poziom czystości: to od niego zależy, z jakimi powierzchniami i produktami może mieć kontakt. Na zbliżonej zasadzie należy dobrać wąż do pary wodnej w instalacji technicznej. Jak łatwo się domyślić, najbardziej wyśrubowane wymagania dotyczą procesu odkażania opakowań żywności, narzędzi medycznych, urządzeń sanitarnych itd. Do tego potrzeba tzw. pary czystej do sterylizacji, produkowanej przez urządzenia zgodne z normą PN-EN 285+A1:2009. Pozostałe typy lotnego H2O użytkowanego w przemyśle to:

  • para czysta do żywności – wytwornice klasy PN-EN 1672-2+A1:2009

  • para czysta technologiczna – normy ustalają poszczególne branże i zakłady we własnym zakresie

  • para energetyczna – do procesów, w których nie obowiązują specjalne wymogi czystości

Wąż do pary wodnej musi spełniać ściśle określone parametry. W MiDaTech dysponujemy odpowiednią armaturą

Funkcje i zadania, jakie ma do wypełnienia para wodna w danym zakładzie, determinują rodzaj osprzętu. Niektóre przewody są zaprojektowane z myślą o systemach ogrzewania, inne produkty stosuje się podczas prania i farbowania tkanin, a te do pasteryzacji mają z nimi jeszcze mniej wspólnego. Przykładowo węże do pary wodnej służącej jako nośnik ciepła są bardziej narażone na korozję – a to z powodu powietrza dostającego się w zakamarki, kiedy instalacja grzewcza nie pracuje. Podobne zależności można mnożyć praktycznie w nieskończoność. Możesz albo je zgłębić samodzielnie, albo zdać się na pomoc fachowców, którzy w branży działają już od wielu lat. W MiDaTech zawsze chętnie wyjaśnimy wszelkie niejasności i pomogą dobrać odpowiednie artykuły. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi wężami do pary wodnej oraz ich specyfikacją techniczną.