Co jeszcze można zrobić, by podnieść wydajność i niezawodność instalacji pneumatycznej?

dnia
Kategorie: Blog

Zasilanie urządzeń sprężonym powietrzem jest dziś rozwiązaniem coraz bardziej popularnym. Lekkie i niezawodne narzędzia ułatwiają pracę, przyczyniając się do wzrostu wydajności. Wymagając jednak dobrze zaprojektowanej i właściwe utrzymanej instalacji. Im bardziej jest ona rozległa, tym więcej może się pojawić przy tym kłopotów. Ich usunięcie to konieczność, pozwalająca jeszcze bardziej obniżyć koszty zasilania zakładu.

Powietrze nam niepostrzeżenie ucieka, a wraz z nim pieniądze

Ocenia się, że problem wycieków sprężonego powietrza dotyczy zdecydowanej większości wykorzystujących go zakładów. W pełni wyeliminować go nie sposób, jednak jeśli skala strat przekracza 10% (a niejednokrotnie jest to znacznie więcej), trzeba podjąć działania zaradcze.

Przyczyny tego mogą być różne – niekiedy są to trudno dostrzegalne wady elementów instalacji, bywa jednak, że popełniono błędy widoczne już na pierwszy rzut oka. Doskonałym przykładem jest brak zaworów kulowych przy puntach poboru. Zadanie zamknięcia przewodu spoczywa wówczas na szybkozłączach, które w pełni temu sprostać oczywiście nie są w stanie. Do tego dochodzi konieczność przerwania pracy przez wszystkich użytkowników całego systemu lub znacznej jej części, jeśli chcemy natychmiast dokonać jakichś czynności serwisowych.

Istnieją jednak i takie miejsca wycieków, których tak łatwo znaleźć nie sposób i konieczne jest zaangażowanie fachowców dysponujących odpowiednim wyposażeniem. Zidentyfikowawszy je wszystkie łatwo będzie się nimi zająć. Niekiedy wskazana może być modernizacja całego systemu – np. ze względu na zastosowanie niegwarantującego szczelności sposobu połączeń. Zważywszy na fakt, że uciekające powietrze oznacza przecież wymierne stary energii potrzebnej do jego sprężenia i dostarczenia, w dłuższej perspektywie nawet szeroko zakrojone prace tego typu będą korzystną inwestycją.

Wybieraj dobre węże do powietrza, przewody i inne elementy

Jednym z istotnych elementów, bez których trudno sobie wyobrazić wygodne korzystanie z instalacji w punktach poboru, są oczywiście wysokiej jakości węże do powietrza, które można znaleźć w naszej ofercie. Zanim jednak powietrze do nich dotrze, musi być dostarczone przez rozległą niekiedy instalację i ją też musimy się zająć.

Ogromną rolę dla zapewnienia niezawodności wszystkich urządzeń odgrywa czystość transferowanego medium, za którą odpowiadają filtry. Ich doborem powinni zajmować się specjaliści – tak, aby zapewnić dostatecznie skuteczne filtrowanie, ale nie spowodować jednocześnie nadmiernych oporów, a więc wzrostu zapotrzebowania na energię. W wielu puntach systemu warto instalować regulatory ciśnienia i czujniki, które pozwolą nam monitorować jego pracę i dostosować do miejscowych wymagań.

Wreszcie, prawidłowo wykonany i wyposażony wymaga, monitorowania pod kątem nowych nieszczelności, obsługi filtrów i naolejaczy (zależnie od sposobu smarowania) a także właściwej obsługi przez wszystkich użytkowników – w tym zamykania zaworów w niewykorzystywanych punktach poboru.