Podlewanie na dużą skalę: kilka trików, które mogą się przydać

dnia
Kategorie: Blog

Letnie miesiące i perspektywa upalnych dni sprawia, że niepokoimy się o stan upraw. To one bowiem mają zapewnić pożywienie ludziom, a brak deszczu sprawia, że jest ich coraz mniej. Jedną z koniecznych letnich (a także całorocznych) aktywności pracujących w rolnictwie czy przy uprawie przemysłowej jest więc regularne nawadnianie. Profesjonaliści wyznają zasadę, że to swojego rodzaju sztuka: trzeba wiedzieć, jak podlewać i jakiego sprzętu użyć, by proces przyniósł spodziewane efekty. Poniżej prezentujemy kilka przydatnych porad, które mogą ułatwić życie każdemu rolnikowi.

Jak efektywnie podlewać pola uprawne? Poznajmy zasady

Początkujący pracownicy plantacji lub rolnicy często sądzą, że najlepszą porą na nawadnianie jest samo południe. To błąd. Mocne słońce szybko wysusza rozlewaną wodę i sprawia, że rośliny nie dostają jej tyle, ile potrzebują. Nie pomaga nawet profesjonalny sprzęt zraszający czy szczelne szybkozłączki do końcówek węży – ziemia, która miała rodzić, schnie coraz bardziej. Kiedy zatem jest odpowiedni czas na podlewanie? Według ekspertów sprawdza się wczesny poranek albo późne popołudnie. Rano ciągle jeszcze czuć nocny chłód, a po południu upał jest lżejszy, co zmniejsza ryzyko poparzeń roślin (woda działa bowiem jak soczewka). Wybór godziny zależy więc od nas, trzeba tylko pamiętać, żeby dostosować częstotliwość oraz intensywność podlewania do potrzeb gleby i roślin. Lepiej nawadniać nieco rzadziej i intensywniej, niż często i płytko. Niewielka ilość wody nie przenika do głębszych warstw ziemi i szybko wysycha. Dobrze będzie też używać specjalnych końcówek do podlewania, które uchronią delikatne liście czy kwiaty przed zniszczeniem przez silny strumień wody z węża.

Sprawdźmy, w jakie narzędzia warto się zaopatrzyć

Czasy, w których do podlewania używało się zwykłych węży bez żadnych ulepszeń, dawno już minęły. Teraz profesjonaliści, jak na przykład nasza firma Midatech, zalecają używanie wysokiej jakości sprzętu, przede wszystkim końcówek zraszających, które pozwalają dopasować strumień do oczekiwań uprawianych roślin. Oprócz bazowych narzędzi przydadzą się też elementy zabezpieczające, jak szybkozłączka wytrzymująca duże ciśnienie wody, łączniki i przedłużacze, a także przyłącza pozwalające na czerpanie wody z kranu. Dzięki najlepszemu sprzętowi każda plantacja, czy nawet największe pole rolne, będzie odpowiednio nawodnione i przyniesie przedsiębiorcy zyski niezależnie od aury panującej na zewnątrz.